انواع سی دی و نرم افزار های جدید

      لینک های داغ

 
   
  
 
وب گشت::قیمت گوشی:: اخبار روز :: دوستان :: تهران مانیا :: پزشکی :: بالاشهر :: ایران من
امواج :: هفت ستاره :: طنز :: ایران شادی :: خنده :: دنیای خنده

علمي و فرهنگي :: اجتماعي

موضوع: آداب مهماني دادن و مهماني رفتن


ايام عيد پر است از مجالس مهماني، و اين مهماني‌ها هم مثل هر مجلس ديگري، خوب‌شان خوب است و بدشان بد.

يك مجلس مهماني خوب، درست مثل يك سكه دو رويه است كه هم مهمانانش آداب مهماني را خوب بلدند، هم ميزبانانش آداب ميزباني را. شما با اين آداب چقدر آشنايي داريد؟

مهمان خوبي باشيد

1 -‌تشكر يادتان نرود:
تشكر از ميزبان به خاطر پذيرايي‌اش ضرورت دارد. اين كار را مي‌توانيد در پايان مهماني انجام بدهيد. اما روش بهتري هم وجود دارد؛ مي‌توانيد فرداي مهماني به ميزبان تلفن بزنيد و به او بگوييد فقط زنگ زده‌ايد بابت تشكر از پذيرايي ديروز؛ همين.

2- سرزده نرويد مهماني:
ايام عيد، بازار مهماني و ديد و بازديد حسابي داغ است. پيش از اين‌كه به قصد مهماني از منزل خارج شويد، تلفن بزنيد و از حضور ميزبان در منزل و از آمادگي‌اش براي پذيرايي از شما اطمينان حاصل كنيد. شايد مهمانان زيادي در منزل ميزبان حضور داشته باشند و او موقع پذيرايي به زحمت بيفتد.

3- سر وقت برويد :
اگر قرار گذاشته‌ايد زمان معيني به منزل ميزبان برويد، دير نكنيد. زود هم نرويد در روز‌هاي شلوغ عيد، هر خانواده‌اي براي خودش برنامه‌ريزي فشرده‌اي دارد و تأخير شما ممكن است برنامه يك جمع را مختل كند.4- گپ بزنيد، بحث نكنيد :
وقتي دور هم نشسته‌ايد، احتمال اين كه بحث‌هاي متنوعي درباره مسائل اجتماعي، سياسي، شخصي و... پيش بيايد، زياد است. فراموش نكنيد كه شما مهمان‌ايد و مجلس مهماني جاي بحث و جدل نيست. به يك گپ خودماني بسنده كنيد و مجلس مهماني را به ميدان جنگ تبديل نكنيد. از اين فرصت براي تازه كردن ديدار‌ها و لذت بردن از مصاحبت همديگر استفاده كنيد و خودتان و اطرافيانتان را با بحث‌هاي آنچناني‌ خسته نكنيد.

5 - به ميزبان كمك كنيد :
خوشبختانه بيشتر خانم‌هاي ايراني، اين كار را خوب بلدند. به ميزبان در امر پذيرايي كمك كنيد: موقع چيدن ميز غذا، مرتب كردن آشپزخانه بعد از صرف غذا و شست‌وشوي ظروف. با اين كار، نه تنها به ميزبان كمك مي‌كنيد، بلكه فرصتي پيدا مي‌كنيد تا رابطه‌تان را هم صميمي‌تر كنيد و احيانا چيزهاي جديدي هم ياد بگيريد.

6 - شنونده خوبي باشيد :
توي مهماني، دائم از خودتان تعريف و تمجيد نكنيد و به همان ميزان كه صحبت مي‌كنيد، به ديگران هم اجازه صحبت بدهيد و خلاصه اين كه شنونده خوبي باشيد.

7 - گاهي به ساعت نگاه كنيد:
گه‌گاه، نگاهي به ساعت‌تان بيندازيد. ساعات بعد از صرف شام، جان مي‌دهد براي گپ‌هاي طولاني، ولي حواستان باشد كه اين گپ‌ها خيلي هم به درازا نكشد. گاهي ميزبان قرار است صبح روز بعد برود سر كارش يا برنامه مسافرتي در پيش داشته باشد و به خاطر رودربايستي‌ با شما حسابي به زحمت بيفتد.

8 - غم و غصه‌تان را با خودتان نبريد :
وقتي به مهماني مي‌رويد، غصه‌هايتان را در خانه جا بگذاريد حتما. مهماني جاي خوبي براي طرح مسائل و مشكلات نيست. مسلما ميزبان هم مثل شما مشكلات خاص خودش را دارد. يادتان باشد كه اين ديد و بازديدها قرار است فرصتي باشند براي شاد بودن و فراموش كردن گرفتاري‌ها.

9- يار كمكي ببريد:
گاهي شما به يك مهماني دعوت مي‌شويد، ولي بيشتر آدم‌هاي حاضر در آن مهماني را نمي‌شناسيد. خلاصه اين كه گاهي برايتان سخت است به تنهايي با فضاي يك مهماني كنار بياييد. اين‌جور مواقع مي‌توانيد با كسب اجازه از ميزبان، يكي از دوستانتان را همراه خودتان ببريد مهماني تا تنها نمانيد. ولي اين را هم فراموش نكنيد كه نبايد تمام زمان مهماني را فقط با دوستتان بگذرانيد. از اين فرصت مي‌توانيد براي آشنايي با دوستان جديد هم استفاده كنيد.

10- حواستان به بچه‌ هم باشد:
اگر بچه‌هاي شيطان و باهوشي داريد كه از فرط باهوشي دلشان مي‌خواهد از همه چيز سر در بياورند و از در و ديوار بروند بالا، حتما هوايشان را داشته باشيد. به هر حال آن‌جا خانه خودتان نيست و احتمالا قواعد و قوانين خودش را دارد.

به فرزندتان اجازه ندهيد تمام كار‌هايي را كه در منزل انجام مي‌دهد، بي‌توجه به ملاحظات منزل صاحبخانه انجام بدهد. بهتر است پيش از رفتن به مهماني، با كوچك‌ترها صحبت كنيد و توجيه‌شان كنيد كه مهماني يعني چه. اگر هم احيانا حرف‌هايتان اثر نكرد و كودك شروع كرد به شيطنت و به هم ريختن منزل صاحبخانه، بي‌خيال نباشيد و او را منع كنيد. اين ايده را كه بچه بايد از همه چيز سر در بياورد، لااقل وقتي كه مهمان‌ايد، فراموش كنيد.

11 -گاهي به فكر هديه باشيد:
خب، اگر براي اولين بار است كه داريد به منزل ميزبان مي‌رويد، رسم است كه دست خالي نرويد؛ به ويژه اگر ميزبان تازگي‌ها نقل مكان كرده يك منزل جديد يا احيانا اتفاق خوشايندي براي خود ميزبان يا خانواده‌اش افتاده، مثلا بچه‌دارشده، يا پسرش كنكور قبول شده يا... و البته توجه شما مهم‌تر از نوع هديه‌اي است كه مي‌گيريد. گاهي حتي يك گلدان گل يا يك جعبه شيريني واقعا جواب مي‌دهد.

ميزبان خوبي باشيد

1- خوشرو باشيد و سخت نگيريد
اگر ليوان شربت توي دست يكي از مهمانان بلغزد و روميزي زيبايتان لك شود، چه كار مي‌كنيد؟ عصباني مي‌شويد؟ اگر مي‌خواهيد ميزبان خوبي باشيد، اين راهش نيست. بايد به خودتان نهيب بزنيد كه اين اتفاق قطعا ناخواسته بوده و نگذاريد مهمانتان در خجالت‌ و شرمندگي بماند.

زود روميزي را عوض كنيد، همه چيز را عادي جلوه بدهيد و صحبت را به سمت و سوي ديگري بكشيد يا حتي از در خنده و شوخي وارد شويد و بگذاريد همه حاضرين به آساني از كنار ماجرا بگذرند. اگر مي‌خواهيد ميزبان خوبي باشيد، راهش اين است. فراموش نكنيد كه اين لحظه‌هاي با هم بودن بر نمي‌گردند.

2 -مهمانانتان را متناسب دعوت كنيد
بهتر است كساني را به يك مهماني واحد دعوت كنيد كه از نظر سن و سال، تحصيلات، موقعيت اجتماعي و ساير ويژگي‌هاي اينچنيني با يكديگر هماهنگ و همگن باشند. اين‌طوري، هم مهمانانتان بيشتر احساس راحتي خواهند كرد، هم خودتان بهتر مي‌توانيد مجلس را اداره كنيد.

3 -بچه‌ها را از قلم نيندازيد
معمولا در مهماني بزرگترها، بچه‌ها مظلوم واقع مي‌شوند. ميزبان خوب به بچه‌هاي مهمانانش هم فكر مي‌كند. كودكان را مي‌توانيد با روش‌هايي آسان و ارزان سرگرم كنيد. مثلا مي‌توانيد چند بازي گروهي تدارك ببينيد و از بچه‌هاي حاضر در مهماني بخواهيد با نظارت خودتان در آن شركت كنند و در پايان هم به آن‌ها جايزه بدهيد. اگر خوراكي‌هاي مورد علاقه بچه‌هاي ميهمانتان را هم بشناسيد، كه چه بهتر. مي‌توانيد راحت‌تر خوشحال‌اش كنيد.

4 - بابت هر هديه‌اي تشكر كنيد
به هر مناسبتي اگر مهمانان براي شما هديه‌اي آوردند، هر چقدر هم كه هديه‌شان نامتناسب، ساده يا ارزان بود، شما به عنوان يك ميزبان خوب فقط بايد به انگيزه مثبتي توجه كنيد كه در پشت هديه دادن، پنهان است. حسابي تشكر كنيد و هديه را با روي باز بپذيريد.

5- شهرتان را معرفي كنيد
اگر اهل يكي از شهر‌هاي تاريخي ايران مثل اصفهان يا شيراز باشيد، احتمالا عده‌اي از اقوام و آشنايانتان تعطيلات عيد را به شهرتان مي‌آيند و شايد چند روزي را هم در منزل شما بگذرانند. مناطق ديدني شهرتان ممكن است براي خودتان عادي شده‌ باشد، ولي مهمانان‌ شما مسلما شور و شوق زيادي براي بازديد از همان مناطق دارند. با خوشرويي راهنمايي‌شان كنيد و فهرستي از مناطق ديدني شهر را در اختيارشان بگذاريد و اگر از خودتان هم تقاضا كردندكه به عنوان راهنما همراه‌شان برويد، نه نگوييد.

مي‌توانيد عيد بانشاطي داشته باشيد اگر...

محققان كانادايي مي‌گويند 77 درصد از آدم‌هاي مضطرب و افسرده، اضطراب و افسردگي‌شان در روزهاي تعطيل بيشتر مي‌شود. زودرنجي، كم‌خوابي يا بي‌خوابي، سردرد و دردهاي عضلاني پراكنده و همين‌طور غوطه‌ور شدن در افكار تلخ و مأيوس‌كننده، همگي از نشانه‌هايي هستند كه در اين روزها ممكن است بيشتر به سراغتان بيايند. آگاهي و استفاده از توصيه‌هاي انجمن سلامت روان كانادا براي پيشگيري از بروز اين علائم، خالي از فايده نيست. شايد به كارتان بيايد.
1ـ انتظاراتتان را تنظيم كنيد
انتظار نداشته باشيد كه روزها يا هفته‌هاي تعطيل، هيچ فراز و نشيبي نداشته باشد و نشاط و شادابي خودتان و اطرافيانتان فوق‌العاده باشد. به هر حال، اطرافيان شما هم مثل خودتان، هرازگاهي ممكن است حال و روز خوبي نداشته باشند و ناراحت يا بي‌حوصله باشند. هميشه در اين مواقع، به آن‌ها حق بدهيد و سعي كنيد با درك كردن شرايطشان به آن‌ها كمك كنيد كم‌كم از اين حالت بيايند بيرون. دنيا كوچك است. به‌زودي، زماني مي‌رسد كه شما هم در چنين موقعيتي قرار مي‌گيريد و آن‌ها همين كارها را براي خودتان خواهند كرد.

2ـ فرو برويد در دنياي بچه‌ها
همبازي شدن با كودكان يكي از توصيه‌هاي مؤثر براي چشيدن طعم شادابي و نشاط است. دويدن و جست‌و‌خيز كردن با كودكاني كه در خانواده خودتان هستند و يا در اين روزهاي تعطيل مهمانتان مي‌شوند، مي‌تواند به كاهش اضطراب و افسردگي‌تان كمك كند. ضمنا روزهاي تعطيل براي سالمنداني كه در انتظار نوه‌ها و فرزندانشان هستند، واقعا كسل‌كننده و ملال‌آور است.

توصيه مي‌شود دست كودك يا كودكانتان را بگيريد و همراه آن‌ها برويد منزل پدر و مادر يا پدربزرگ و مادربزرگ. با اين كار، مي‌توانيد هم نشاط را به خانه آن‌ها ببريد، هم زمينه‌اي فراهم كنيد براي كاهش استرس‌هاي خودتان و افزايش شادي و نشاط بچه‌ها.

3ـ اولويت‌‌هايتان را يادداشت كنيد
در روزهاي پيش از تعطيلات و همچنين در خود روزهاي تعطيل، ممكن است كارها و گرفتاري‌هاي زيادي داشته باشيد. براي آن‌كه دچار سردرگمي نشويد، توصيه مي‌شود كارهايتان را به ترتيب اهميت، اولويت‌بندي و يادداشت كنيد. مثلا ببينيد از ميان خريد كردن و نظافت خانه و فرستادن پيام تبريك و ديد و بازديد با اقوام و آشنايانتان، كدام‌يك براي شما بيشتر اولويت دارد؛ آن‌وقت به همان ترتيب، كارهايتان را بنويسيد و اقدام كنيد به اجراي نوشته‌تان.

4ـ شرح وظايف را معلوم كنيد
براي ايام تعطيل، بد نيست يك جلسه خودماني با اعضاي خانواده‌تان ترتيب بدهيد تا وظايف را بين اعضاي خانواده تقسيم كنيد. مثلا خواهر يا همسرتان مي‌تواند تهيه غذا را به عهده بگيرد، برادرتان مي‌تواند خريدهاي خارج از منزل را انجام بدهد، پدرتان مي‌تواند هديه‌ها را كادوپيچي كند و شما هم مي‌توانيد وظيفه ديگري مثل ساكت كردن بچه‌ها يا نظافت منزل را به عهده بگيريد.

5 ـ طعم آرامش را بچشيد
يك تمرين آسان: هرازگاهي با خودتان خلوت كنيد و به خودتان استراحت بدهيد، عضلات بدنتان را شُل كنيد، نفس عميق بكشيد و سعي كنيد طعمِ اين حس را بچشيد كه ريه‌هايتان دارد از اكسيژن پُر و خالي مي‌شود. براي خودتان، لحظاتي را كنار بگذاريد كه در آن لحظات، بتوانيد كارهاي مورد علاقه‌تان را انجام بدهيد؛ مثلا موسيقي دلخواه‌تان را گوش كنيد، ورزش كنيد، نقاشي بكشيد و... تعطيلات، زماني است براي استراحت جسم و روح و تجديد قوا براي بازگشت به يك زندگي پُرازدحام. از اين فرصت، خوب استفاده كنيد.

6 ـ حساب جيبتان را داشته باشيد
بي‌پولي در تعطيلات يكي از شرايطي است كه آدم را فرو مي‌برد در استرس و نگراني. اگر برايتان مقدور است، پس‌انداز كافي براي ايام تعطيلات كنار بگذاريد و پولتان را در اين روزها با برنامه‌ريزي خرج كنيد. بي‌حساب و كتاب خرج كردن در روزهاي اول تعطيلات موجب مي‌شود در روزهاي آخر، كفگيرتان به ته ديگ بخورد و دچار اضطراب شويد.

7ـ هديه بدهيد
تهيه هديه براي كساني كه دوستشان داريد، يكي از راه‌هايي است كه به شادتر شدنتان كمك مي‌كند و يك سرگرمي دوست‌داشتني است براي روزهاي تعطيلات. تلاش كنيد بفهميد اعضاي خانواده‌تان يا ديگر آدم‌هاي مورد علاقه‌تان چه چيزي كم دارند يا به چه چيزي خيلي علاقه دارند، تا همان را تهيه كنيد و به‌شان كادو بدهيد.

اگر خانواده كوچكي داريد و مي‌توانيد براي غريبه‌ها هم هديه‌اي تهيه كنيد، اين فرصت را از دست ندهيد؛ بيماران بستري در بيمارستان‌ها، نيازمندان، همسايگان و... به طور كلي، هديه دادن به آدم‌هاي نيازمندي كه انتظار دريافت هديه از شما ندارند، به شادتر شدن خودتان و شادي آن‌ها كمك مي‌كند.

8ـ تمرين كنيد شاد باشيد
شاد بودن، شوخي و خنده با ديگران، لطيفه تعريف كردن، انجام بازي‌هاي شاد و دسته‌جمعي، تماشاي فيلم‌هاي خنده‌دار و توصيه‌هايي از اين قبيل در روزهاي تعطيل، جواب مي‌دهد. هم انرژي مثبت خودتان را شارژ مي‌كند، هم به اطرافيانتان طراوت و سرزندگي مي‌دهد

مطلب بعدی   ::  مطلب قبلی

   

  بررسي فارسي اصطلاحات كامپيوتري (قسمت دوم)
  دو نيمه ء رويا » هم گريه
  رايج ترين مزاحمت‏ها براي خانم‏ها
  نشانگان كوشينگ
  ه بيدار شدن از خواب همانند ''بوت شدن'' رايانه ‌است
  آشنايي با آكنه
  ر دودهه پاياني زندگي، در حد بسيار پاييني قرار دارد
  تحريک مغز حافظه را تقويت مي کند
  معلم هاي رياضي را هيچ کس دوست ندارد
  محدوده پل تاريخي كرج به منطقه گردشگري تبديل مي شود
دخانيات عامل مرگ زودرس
اين بار سهميه بنزين براي سفرهاي زمستاني
تيپ از آقايوني كه خانمها نمي توانند در مقابل آنها
آیا کلسترول تخم مرغ ضرر دارد؟
حميد اصغري » آينه دق » آسموني
پرداخت وام به فرزندان بيكار كاركنان ناجا
ويروس ها چگونه منتشر ميشوند
آشنايي با زير ساخت اينترنت
در سوگ ريحانه رسول خدا صلي الله عليه و آله
رويش مو با تغييرات ژنتيكي
 
صفحه اول  : تقشه سایت